Share Facebook Telegram Linkedin

From cooperation with NASA to unexploded ordnance on site. How the Chernihiv pet products manufacturer COLLAR Company works during the war

02.05.2022
Updated 01.11.2022
From cooperation with NASA to unexploded ordnance on site. How the Chernihiv pet products manufacturer COLLAR Company works during the war

Українська компанія COLLAR виготовляє амуніцію, одяг та іграшки для тварин і продає їх у 78 країнах. Юрій Синиця розпочав свою діяльність у Чернігові ще у 1990-х. 2019 року NASA дозволило компанії розміщувати їхню символіку та дизайни на амуніції WAUDOG. Але 24 лютого в Україні почалася війна. Чернігів став одним із міст, які найбільше постраждали від рук російських агресорів.

Війна не пройшла і повз компанію COLLAR. У виробництво влучило декілька снарядів, один із чернігівських магазинів розграбували мародери. Попри це, магазини працювали навіть у воєнних умовах. ЗМІ-менеджерка Collar Company Леся Неволько розповіла, яких втрат завдала російсько-українська війна, як відновлювали роботу компанії та як планують розвиватися після війни.
Компанією керували з кухні, як і 26 років тому


24 лютого всі працівники COLLAR Company отримали наказ залишатися вдома та не виходити на роботу. О четвертій годині ранку вже були чутні вибухи та постріли, містами розгоралися пожежі. Ми призупинили всі операції та створили групу для інформування команди про поточну ситуацію.

Засновник COLLAR Юрій Синиця разом зі своєю родиною залишився у місті та перебував на території виробництва 18 днів. Коли ситуація почала погіршуватися, а обстріли почастішали, вони перебралися до підвалу. Разом з Юрієм була його дев’ятимісячна донька, собака-каністерапевт Лілу та двоє котів. Дерев’яні піддони та лежанки для тварин використовували як ліжка для всіх.

26 років тому історія компанії почалася на кухні, в дні війни там же Юрій працював над її збереженням.Працівники жили та ховалися у бомбосховищах


Загалом на початку війни у Чернігові було 596 співробітників. З ними й їхні родини. Усі були вимушені днями та ночами перебувати в бомбосховищах і підвалах, аби вберегтися від обстрілів. Тому ми створили волонтерський штаб для допомоги. На кінець березня нам вдалося перевезти більшу частину працівників разом із членами їхніх родин до безпечніших міст України. Решта залишилися у Чернігові.

За цей час нікого з працівників не звільнили. 120 колег уже повернулися до роботи. Ще 300 повернуться, як тільки у Чернігові відновлять електропостачання, бо проблеми з інфраструктурою ускладнюють поновлення робочого процесу.

Крім того, ми навіть почали шукати нових співробітників у містах, куди частково перевезли виробництво. Зараз йде набір в Івано-Франківську.


Війна завдала COLLAR значних збитків


Два наші зоомагазини в Чернігові були зруйновані обстрілами та ракетними ударами. Усе, що вціліло, винесли мародери. Значно постраждав під час захисту від російських загарбників магазин у торговельному центрі «ЕкоМаркет».

Ще в перші дні Юрій перемістив зі всіх магазинів тварин, які там були, у безпечне місце. Також ми часто лишали перед входом до магазинів корм для тварин, аби власники могли прийти та взяти його в перервах між обстрілами.Снаряди пошкодили й головний офіс та виробництво. Були вибиті всі шибки, нерозірвані снаряди лежали й на самій території, й дорогою до неї.


Релокували бізнес до західних регіонів


До війни все виробництво та продукція були у Чернігові. 24 лютого ситуація була аналогічна. Але після наступу на місто частину виробництва перевезли до західних регіонів:

  • Івано-Франківськ — сюди перевезли головний офіс, склад та виробництво тренувального снаряда для собак Puller. Також розселили у місцевих хостелах співробітників, аби відновити діяльність.
  • Хмельницький — сюди частково перевезли виробництво наповнювача для котів SuperCat.


«Уже відновили виробництво аксесуарів у рідному місті й навіть відшили одну партію нашийників. Як тільки покращуватиметься ситуація з інфраструктурою, COLLAR нарощуватиме свої виробничі можливості»,

— зазначає керівник підрозділу із персоналу Костянтин Бондаренко.


Усе, що будували 26 років, було зруйноване за день


Юрій Синиця почав складати план відбудови COLLAR ще в перший день війни. Адже занулилося все: проєкти, ринки, фінанси. На цей час вдалося відновити тільки 15% бізнесу, але ми завзято працюємо над цим.

«Коли проходиш цей шлях, у тебе з’являється чітке розуміння, що саме підприємець здатний швидше за інших знайти те саме справжнє “для чого”. Щоб здолати те саме “як” і допомогти іншим людям вибратися з цієї ями. Щодня я прокидаюся з іще однією думкою — як зробити Україну розвиненою та економічно сильною. Саме ця думка драйвить мене навіть сильніше, аніж тільки відновлення COLLAR. Бо якщо кожен підприємець включиться у цей процес не на 100 %, а на всі 200 %, то Україну чекає велике майбутнє. Хоча ми є маленькою компанією, але якщо всі такі ж компанії будуть працювати на 200 %, успіх країни в цілому неминучий», — написав у Facebook сам Синиця.

Сьогодні ми ставимо у пріоритет лише два завдання — безпеку співробітників та відновлення роботи компанії.

У компанії вже є замовлення, щоправда, є проблема — ринок продуктових груп наших товарів зменшився уп’ятеро. Експортні клієнти ще бояться відновлювати співпрацю через нестабільну ситуацію в Україні. Але 29 березня ми вже відвантажили невелике замовлення по Україні, а 19 квітня навіть відправили контейнер до Японії. За 26 років компанія подолала не одне потрясіння, тому й це витримає, впевнений засновник COLLAR.


Під час війни створили соціальний проєкт Pets Patrol


Ситуація з гуманітарною допомогою в Чернігові була дуже складною. Через пошкоджену інфраструктуру до міста не могли довезти допомогу не те що для тварин, а й для людей. Тому компанія COLLAR Company під керівництвом Варвари Петренко та з допомогою винахідника Puller Сергія Шкота започаткувала соціальний проєкт — доставлення їжі для тварин на території Чернігова.
Також допомагали чернігівцям із хатніми улюбленцями евакуюватися з міста. Багато хто не мав транспорту й не міг полишити своїх улюбленців самих. Тому допомагали виїжджати родинам, так би мовити, в повному складі. Також компанія передала 200 переносок зооволонтерам, бо в магазинах майже всі переноски розкупили в перші дні війни.


Завдяки фінансовій підтримці наших партнерів із Польщі, Німеччини, Бельгії та Японії ми роздавали корм для собак, котів, папуг і гризунів. У перший день роздали 1200 кг, далі збільшили кількість майже вдвічі, до 2200 кг. Також наша ініціатива посприяла тому, що волонтери, представники розплідників й просто небайдужі люди були готові брати покинутих тварин до себе на перетримку чи підгодовувати їх.


Мріємо повернутися у рідне місто


Українська компанія COLLAR Company співпрацює з 78 країнами та має представництва у Польщі, США та Китаї. Ми продовжимо постачати продукцію на всі континенти, але хочемо й відновитися на повну на українському ринку, аби забезпечувати українських хатніх улюбленців якісними товарами.

І хоч зараз головний офіс переїхав до Івано-Франківська, всі ми мріємо, аби він повернувся до рідного міста та запрацював у звичному режимі. Команда хоче повернутися на робочі місця, продовжувати свою справу й дотримуватися місії — робити тварин і людей щасливими.

Read the original article at Vector 

Events

Previous slide
Next slide
Robot Dog by Unitree Now has Traits of a Real Dog

Now, any Unitree Go robot can be registered in the…

21.06.2024
WAUDOG Fun collection grows bigger

05.06.2024
WAUDOG LED flashlight user manual

03.06.2024
Expectations went beyond and above at Interzoo 2024

COLLAR Company, a renowned Ukrainian manufacturer of innovative pet supplies,…

28.05.2024
WAUDOG Nylon expanded its collection

03.05.2024
WAUDOG Nylon Mono: Elevating Pet Accessories to Impress Discerning Pet Parents

Украинский производитель COLLAR Company представил свою новейшую серию аксессуаров для…

15.03.2024
The WAUDOG Dog and Cat Fountain

02.02.2024
Four-legged active lifestyle: how Ukrainian pet brands created a product for energetic dogs

02.02.2024
WAUDOG Waterproof anatomical H-harnesses added to collection

19.01.2024
COLLAR Company - 28 Years

03.01.2024
WAUDOG Treats: A Tasty Way to Care for Your Pets

04.12.2023
Dog Puller World Championship 2023 in Poland

29.11.2023
WAUDOG Nylon Recycled — successful combination of innovations and eco trends

29.11.2023
SuperZoo 2023: Special offers and releasing novelties

28.11.2023
WAUDOG R-leash with waste bag container

28.11.2023
TOP 7 myths about pet products every pet store owner should know

27.11.2023
PetExpo 2023: unique offers and novelties

27.11.2023
Pet industry: boosting sales with WAUDOG Nylon pet accessorie

24.11.2023
Hot eco trends in the pet business 2023

Read more about 2023 hot eco trends in the pet…

09.06.2023
How to open your own pet store?

Find out in our article how to make a pet…

26.05.2023
Zoomark International 2023: COLLAR Company welcomes visitors with Special Expo offers

Visiting us at the show, you will receive a “Show…

12.05.2023
Spring clothes for dogs: what do customers choose in the warm season?

What do customers choose in the warm season

25.04.2023
Trilateral agreement to reconstruct kindergartens № 4 and № 72 in Chernihiv

Peace Winds Japan and the COLLAR Company, have raised funds…

21.04.2023
Toys for large breed dogs and their owners: Flyber, WAUDOG Fun, PitchDog

Read more about different types of toys for large-breed dogs.

07.04.2023
The Quietest Aquarium Compressor in the World aPump USB that Works from a Powerbank

The quietest aquarium compressor in the world aPump USB that…

30.03.2023
Global Pet Expo 2023: COLLAR welcomes visitors

COLLAR Company will also be participating in the Global Pet…

16.03.2023
COLLAR Company will participate in the ExpoZoo 2023

COLLAR Company will participate in the ExpoZoo exhibition 2023 in…

07.03.2023
Trendy glowing dog collar – an exciting novelty for safe walks

A glowing dog collar is not a fantasy. Especially, when…

10.02.2023
Wholesale pet beds with removable elements – a bright novelty in your assortment!

Read more about pet beds with removable elements – a…

27.01.2023
WAUDOG Classic collection expands with new pet accessories

The COLLAR Company unveils new products within the WAUDOG Classic…

19.01.2023
Military Collection to show contribution of dogs to the common victory of Ukraine

The COLLAR Company introduces a new “Military” collection of pet…

13.01.2023
LIKER Ball: 5 dog toys for indoor activities

Read our article about 5 amazing dog toys for indoor…

23.12.2022
The COLLAR Company's Challenges and Achievements in 2022

How the Company coped with all challenges and what achieved…

16.12.2022
Silicone travel water and food bowls for dogs and cats in the new WAUDOG Silicone series

Discover silicone travel water and food bowls for dogs and…

09.12.2022
Beauty matters. 3 stylish, innovative aquarium lights by AquaLighter

Read about 3 innovative AquaLighter LED lights, which design is…

18.11.2022
WAUDOG Fun glow-in-the-dark ball

To make pets happier, the COLLAR Company released a splendid…

11.11.2022
WAUDOG like Patron: The Pet Collection «HERRRO»

We present a new collection from the legendary Ukrainian dog…

03.11.2022
3 best pet carriers, that you should offer your customers

Learn more about advising pet carriers for your customers in…

14.10.2022
Exclusive collection Colors of Freedom to support Ukraine

The COLLAR Company is extremely happy to announce the release…

03.10.2022
Get ready for cold weather: what dog clothes will be in demand in Autumn/Winter 2022

Get ready for cold weather: what dog clothes will be…

23.09.2022
WAUDOG Smart ID app Reunites Lost Pets with their Parents

The COLLAR Company announces the release of the new mobile…

16.09.2022
WAUDOG Smart ID app Reunites Lost Pets with their Parents

16.09.2022
The COLLAR Company Presents the New GiGwi Toys Collection

The COLLAR Company Presents the New GiGwi Toys Collection

09.09.2022
TOP 3 innovative pet products for your customers

TOP 3 innovative pet products for your customers

01.09.2022
United24 Media about the COLLAR Company

United24 Media about the COLLAR Company

23.08.2022
Dennerle LED lamps for Aquariums passed ECM Certification

LED lamps for aquariums of trade mark Dennerle, Germany, that…

09.08.2022
A brand-new collection of Dog Toys WAUDOG Fun

A brand-new collection of Dog Toys WAUDOG Fun

03.08.2022
Reflective Drawstrings for WAUDOG Smart ID Pet Tags

WAUDOG’s collection of dog toys grows larger

03.08.2022
Be confident and sell confidence: pet products with a lifetime warranty from the manufacturer COLLAR Company

Be confident and sell confidence: pet products with a lifetime…

21.07.2022
WAUDOG Harnesses:  what types of harness for dogs are better to order for pet store?

What WAUDOG types of harness for dogs are better to…

08.07.2022
SuperDog and SuperCat pet food — new heroes to make your pets happy and healthy

COLLAR Company is driven by a commitment to continuous improvement…

01.07.2022
What to sell in the summer: TOP-5 popular summer pet products in a pet store during the hot season

How can a pet store avoid a negative balance and…

27.06.2022
WAUDOG pet beds with removable pillows

WAUDOG is happy to present its new pet product in…

22.06.2022
AiryVest coat with velcro straps

AiryVest brand presents its new bright coat for dogs with…

22.06.2022
Officially-licensed Rick and Morty collection

Officially-licensed Rick and Morty collection

22.06.2022
COLLAR Company presents its patriotic Bravery Collection

COLLAR Company presents it's new Bravery Collection

22.06.2022
How Pets Patrol Feeds and Rescues Pets in Ukraine

Pets Patrol, a charity project aiming to help pets affected…

17.06.2022
COLLAR Company at Interzoo 2022 in Nuremberg

At the Interzoo exhibition in Nuremberg, where it were 1,300…

08.06.2022
Surpassed expectations at Interzoo 2022

COLLAR Company, the pet product manufacturer from Ukraine, visited Interzoo…

06.06.2022
COLLAR Company will participate in Interzoo 2022

COLLAR Company will participate in Interzoo exhibition in Nuremberg, Germany…

23.05.2022
Collar Company has started charity project for pets in Ukraine

To provide help for pets during wartime, the Ukrainian Collar…

19.05.2022
“Pets Patrol” in Chernihiv

We introduce a new social project from COLLAR Company, supported…

04.05.2022
COLLAR Company has analyzed the Most Popular WAUDOG Designs in 2021

COLLAR Company has analyzed the Most Popular WAUDOG Designs in…

15.02.2022
COLLAR Company’s social projects in 2021

26 years, 78 countries, 5 external offices and a team…

31.01.2022
COLLAR Company Successfully Passed Certification ISO 9001

On December, 2021, COLLAR Company successfully passed certification ISO 9001:2015.…

06.01.2022
Pet parent profile unveiled by COLLAR

GlobalPETS wrote about COLLAR Company customer analysis: what are the…

30.12.2021
European level stadium in Chernihiv

European level stadium in Chernihiv

28.12.2021
COLLAR Company: A home for every pet

COLLAR Company: A home for every pet

28.12.2021
The Canistherapy: a friendship therapy

Since 2011, together with the Chernihiv Center "Vidrodzhennya", canister therapy…

28.12.2021
“Chernihiv-Arena”: stadium built by COLLAR Company

“Chernigiv-Arena”: stadium built by COLLAR Company

28.12.2021
The COLLAR Company participated in GlobalPETS Forum

On January, 23-25 in Amsterdam (Netherlands) the COLLAR Company participated…

24.12.2021
Yurij Sinitsa, the COLLAR Company owner, became the winner of PET ICON Awards

Yuri Sinitsa, the COLLAR Company owner, became the winner of…

23.12.2021
COLLAR Company continues developing the partnership with NASA

We are glad to announce that the collaboration with NASA…

23.12.2021
Interview with founder and CEO of COLLAR Company

How to meet and cope with crises? How complicated situations…

23.12.2021
COLLAR Company celebrated Take Your Dog To Work Day

Take Your Dog To Work Day is a special day…

22.12.2021
MAKING PETS HAPPY: COLLAR Company social initiatives

In 2020 COLLAR Company launched several socially responsible initiatives to…

22.12.2021
2.5 times more effective  LEAN manufacturing tools on in the COLLAR Company production lines

How the Ukrainian manufacturer of pet products managed to optimize…

22.12.2021
COLLAR Company equipped all WAUDOG collars with QR pet tags

The smart tags became part of WAUDOG Design, WAUDOG Nylon,…

20.12.2021
COLLAR Company and ТМ GIGWI became partners

Collar Company announces the beginning of the partnership with GIGWI.

20.12.2021
COLLAR Company wins CIPS Innovation Award-2021

WAUDOG Re-cotton accessories got the prestigious China International Pet Show…

16.12.2021
СOLLAR COMPANY is the first Ukrainian expo member at Pet South America 2021

The expo season continues! COLLAR Company has showcased its new…

02.12.2021
COLLAR Company to participate in Interzoo digital

From June 1 to June 4, 2021, the COLLAR company…

23.11.2021
COLLAR Company won “Product of the Year 2020|2021”

The WAUDOG ring-shaped retractable leash has won the “Products of…

14.11.2021
The national team of Hungary became the World Champions of Dog Puller-2021

On October 16-17, the Dog Puller World Championship took place…

17.10.2021
The Dog Puller Championship will take place in a new format

The President of the Dog Puller Federation, Varvara Petrenko, confirmed…

10.09.2021
Ten years of PULLER: the interview with fitness tool’s developers

In 2021, PULLER, a dog fitness tool, celebrates its tenth…

04.08.2021
The Dog Puller World Championship 2021 will be held in new format

The DPWC 2021 will be held in a whole new…

01.08.2021
WAUDOG pet products impressed US visitors of the exhibition

WAUDOG pet products impressed US visitors of the exhibition COLLAR…

27.03.2021
The Union of Ukrainian Entrepreneurs delegation visited COLLAR Company

The Founder and CEO, Yuri Sinitsa, met the guests and…

18.03.2021
WAUDOG Waterproof — winner of TOP FOR DOG 2020!

The WAUDOG Waterproof accessories have been recognized as the best…

23.12.2020
COLLAR Company continues to help homeless animals in 2020

The year 2020 has become an active social project year…

21.12.2020
COLLAR Company at Global Pet Expo 2020

On 26-28 of February 2020 the biggest annual pet products…

29.02.2020
The EU Ambassador in Ukraine visited COLLAR Company

The EU Ambassador in Ukraine visited COLLAR Company. On the…

26.02.2020
COLLAR and Ferplast embark on collaboration

Ferplast has included the Puller training toy of the Ukrainian…

07.01.2020
COLLAR Company at China International Pet Show

On 20-23 of November in Shanghai, China, China International Pet…

24.11.2019
The COLLAR Company at Zoomark - the biggest European pet expo!

The COLLAR Company participated at Zoomark - the biggest European…

09.05.2019
COLLAR Company team took part in CIPS 2018

COLLAR Company team took part in CIPS 2018!

30.09.2018
COLLAR Company at Global Pet Expo 2018

Global Pet Expo (GPE) is the main exhibition in pet…

24.03.2018
The COLLAR Company meets friends!

The representatives of the Animalis/Crazy Paws — the exclusive distributor…

24.12.2017
COLLAR Company is a headliner of modern trends on the Global Pet Expo!

COLLAR Company is a headliner of modern trends on the…

23.03.2017
AiryVest dog jacket won the Industry Recognition Award 2016

AiryVest dog jacket won the Industry Recognition Award 2016.

23.12.2016
Top For Dog 2016: PULLER is the best!

PULLER dog training tool by COLLAR Company won the 1st place…

22.11.2016
Become a partner