From cooperation with NASA to unexploded ordnance on site. How the Chernihiv pet products manufacturer COLLAR Company works during the war
Українська компанія COLLAR виготовляє амуніцію, одяг та іграшки для тварин і продає їх у 78 країнах. Юрій Синиця розпочав свою діяльність у Чернігові ще у 1990-х. 2019 року NASA дозволило компанії розміщувати їхню символіку та дизайни на амуніції WAUDOG. Але 24 лютого в Україні почалася війна. Чернігів став одним із міст, які найбільше постраждали від рук російських агресорів.
Війна не пройшла і повз компанію COLLAR. У виробництво влучило декілька снарядів, один із чернігівських магазинів розграбували мародери. Попри це, магазини працювали навіть у воєнних умовах. ЗМІ-менеджерка Collar Company Леся Неволько розповіла, яких втрат завдала російсько-українська війна, як відновлювали роботу компанії та як планують розвиватися після війни.
Компанією керували з кухні, як і 26 років тому
24 лютого всі працівники COLLAR Company отримали наказ залишатися вдома та не виходити на роботу. О четвертій годині ранку вже були чутні вибухи та постріли, містами розгоралися пожежі. Ми призупинили всі операції та створили групу для інформування команди про поточну ситуацію.
Засновник COLLAR Юрій Синиця разом зі своєю родиною залишився у місті та перебував на території виробництва 18 днів. Коли ситуація почала погіршуватися, а обстріли почастішали, вони перебралися до підвалу. Разом з Юрієм була його дев’ятимісячна донька, собака-каністерапевт Лілу та двоє котів. Дерев’яні піддони та лежанки для тварин використовували як ліжка для всіх.
26 років тому історія компанії почалася на кухні, в дні війни там же Юрій працював над її збереженням.
Працівники жили та ховалися у бомбосховищах
Загалом на початку війни у Чернігові було 596 співробітників. З ними й їхні родини. Усі були вимушені днями та ночами перебувати в бомбосховищах і підвалах, аби вберегтися від обстрілів. Тому ми створили волонтерський штаб для допомоги. На кінець березня нам вдалося перевезти більшу частину працівників разом із членами їхніх родин до безпечніших міст України. Решта залишилися у Чернігові.
За цей час нікого з працівників не звільнили. 120 колег уже повернулися до роботи. Ще 300 повернуться, як тільки у Чернігові відновлять електропостачання, бо проблеми з інфраструктурою ускладнюють поновлення робочого процесу.
Крім того, ми навіть почали шукати нових співробітників у містах, куди частково перевезли виробництво. Зараз йде набір в Івано-Франківську.
Війна завдала COLLAR значних збитків
Два наші зоомагазини в Чернігові були зруйновані обстрілами та ракетними ударами. Усе, що вціліло, винесли мародери. Значно постраждав під час захисту від російських загарбників магазин у торговельному центрі «ЕкоМаркет».
Ще в перші дні Юрій перемістив зі всіх магазинів тварин, які там були, у безпечне місце. Також ми часто лишали перед входом до магазинів корм для тварин, аби власники могли прийти та взяти його в перервах між обстрілами.
Снаряди пошкодили й головний офіс та виробництво. Були вибиті всі шибки, нерозірвані снаряди лежали й на самій території, й дорогою до неї.
Релокували бізнес до західних регіонів
До війни все виробництво та продукція були у Чернігові. 24 лютого ситуація була аналогічна. Але після наступу на місто частину виробництва перевезли до західних регіонів:
- Івано-Франківськ — сюди перевезли головний офіс, склад та виробництво тренувального снаряда для собак Puller. Також розселили у місцевих хостелах співробітників, аби відновити діяльність.
- Хмельницький — сюди частково перевезли виробництво наповнювача для котів SuperCat.
«Уже відновили виробництво аксесуарів у рідному місті й навіть відшили одну партію нашийників. Як тільки покращуватиметься ситуація з інфраструктурою, COLLAR нарощуватиме свої виробничі можливості»,
— зазначає керівник підрозділу із персоналу Костянтин Бондаренко.
Усе, що будували 26 років, було зруйноване за день
Юрій Синиця почав складати план відбудови COLLAR ще в перший день війни. Адже занулилося все: проєкти, ринки, фінанси. На цей час вдалося відновити тільки 15% бізнесу, але ми завзято працюємо над цим.
«Коли проходиш цей шлях, у тебе з’являється чітке розуміння, що саме підприємець здатний швидше за інших знайти те саме справжнє “для чого”. Щоб здолати те саме “як” і допомогти іншим людям вибратися з цієї ями. Щодня я прокидаюся з іще однією думкою — як зробити Україну розвиненою та економічно сильною. Саме ця думка драйвить мене навіть сильніше, аніж тільки відновлення COLLAR. Бо якщо кожен підприємець включиться у цей процес не на 100 %, а на всі 200 %, то Україну чекає велике майбутнє. Хоча ми є маленькою компанією, але якщо всі такі ж компанії будуть працювати на 200 %, успіх країни в цілому неминучий», — написав у Facebook сам Синиця.
Сьогодні ми ставимо у пріоритет лише два завдання — безпеку співробітників та відновлення роботи компанії.
У компанії вже є замовлення, щоправда, є проблема — ринок продуктових груп наших товарів зменшився уп’ятеро. Експортні клієнти ще бояться відновлювати співпрацю через нестабільну ситуацію в Україні. Але 29 березня ми вже відвантажили невелике замовлення по Україні, а 19 квітня навіть відправили контейнер до Японії. За 26 років компанія подолала не одне потрясіння, тому й це витримає, впевнений засновник COLLAR.
Під час війни створили соціальний проєкт Pets Patrol
Ситуація з гуманітарною допомогою в Чернігові була дуже складною. Через пошкоджену інфраструктуру до міста не могли довезти допомогу не те що для тварин, а й для людей. Тому компанія COLLAR Company під керівництвом Варвари Петренко та з допомогою винахідника Puller Сергія Шкота започаткувала соціальний проєкт — доставлення їжі для тварин на території Чернігова.
Також допомагали чернігівцям із хатніми улюбленцями евакуюватися з міста. Багато хто не мав транспорту й не міг полишити своїх улюбленців самих. Тому допомагали виїжджати родинам, так би мовити, в повному складі. Також компанія передала 200 переносок зооволонтерам, бо в магазинах майже всі переноски розкупили в перші дні війни.
Завдяки фінансовій підтримці наших партнерів із Польщі, Німеччини, Бельгії та Японії ми роздавали корм для собак, котів, папуг і гризунів. У перший день роздали 1200 кг, далі збільшили кількість майже вдвічі, до 2200 кг. Також наша ініціатива посприяла тому, що волонтери, представники розплідників й просто небайдужі люди були готові брати покинутих тварин до себе на перетримку чи підгодовувати їх.
Мріємо повернутися у рідне місто
Українська компанія COLLAR Company співпрацює з 78 країнами та має представництва у Польщі, США та Китаї. Ми продовжимо постачати продукцію на всі континенти, але хочемо й відновитися на повну на українському ринку, аби забезпечувати українських хатніх улюбленців якісними товарами.
І хоч зараз головний офіс переїхав до Івано-Франківська, всі ми мріємо, аби він повернувся до рідного міста та запрацював у звичному режимі. Команда хоче повернутися на робочі місця, продовжувати свою справу й дотримуватися місії — робити тварин і людей щасливими.